Bli kjent med: Barolo

Wednesday

23

February

650

KR

UTSOLGT
BILLETTER

Denne kvelden skal vi til Barolo.

Byen Barolo ligger i distriktet Cuneo der en rekke kommuner utgjør vindistriktet som produserer den Barolo-vinen. Vi skal innom hovedområdene; Monforte d’Alba, La Morra, Serralunga d’Alba og Castiglione Falletto. Og bli kjent med to hovedtyper; i vest blir vinene litt lettere og mer elegante i kommunene La Morra og Barolo, mens det er snakk om en kraftigere og mer tannin holdig stil i de østlige kommunene Monforte, Castiglione Falletto og Serralunga.

Nebbiolovinen Barolo, kjent som kongen i Italia, troner på toppen av italiensk vinhierarki sammen med dronningen Barbaresco og Brunello fra Toscana. Nebbiolo er etter manges mening verdens mest kompliserte drue å dyrke. Få har lykkes utenfor Piemonte, så den ansees som svært stedbunden.

Denne kvelden skal vi dykke ned i Barolo som har et raust aromabilde, fast struktur, heftige tanniner og masse syre. Som ung er den derfor ganske utilgjengelig med et enkelt aromabilde. Etter 10 års lagring folder den seg ut med blomster, vegetale aromaer og pepper, og lakrisen erstattes av tobakk, tjære og lær. Vinen er således robust, kraftig, rik og kompleks, og med sitt høye tannininnhold kan den være ekstremt lagringsdyktig.


Denne kvelden skal vi utforske Barolo i sitt mangfold både som ung og med alder.


Kom og bli med!

Få det nyeste først

Bli med på listen for å motta nyheter og invitasjoner til arrangementer.

Tusen takk! Vi har nå sendt deg en bekreftelses e-post.
Hmm… Noe gikk galt. Kansje du allerede står på listen?